Kızıldeniz’de Norveç gemisine füze saldırısı: ‘İsrail’e gidiyordu’

Husiler İsrail’e giden bir Norveç petrol gemisini hedef aldıklarını duyurdu. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, yaptığı yazılı açıklamada, son iki günde, çok sayıda geminin Kızıldeniz’den geçişinin engellendiğini belirtti.

Seri, tüm çağrı ve uyarılara kayıtsız kaldığını, petrol taşıdığını ve İsrail’e gittiğini savunduğu bir Norveç gemisinin deniz füzesiyle vurulduğunu kaydetti.

‘GAZZE’NİN İHTİYACI KARŞILANANA DEK…’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, söz konusu saldırının Gazze’de Filistin halkının abluka ve zulme maruz kalmasına karşılık olarak gerçekleştirildiğini savunan Yahya Seri, İsrail’in saldırısı altındaki Gazze’nin gıda ve ilaç ihtiyacı karşılanana dek Kızıldeniz’den İsrail limanlarına giden tüm gemilerin hedef alınacağını söyledi.

ŞİRKETTEN YALANLAMA: GEMİDE PALM YAĞI VARDI, İSRAİL’DE DURMAYACAKTI

Öte yandan, Reuters’a açıklamada bulunan, geminin sahibi Mowinckel Kimyasal Tankerler şirketi, geminin bioyakıt olarak kullanılmak üzere palm yağı taşıdığını, İtalya’ya giden geminin İsrail’de durmayı planlamadığını söyledi. Gemi takip sistemi Kpler verileri de gemiye Malezya’da bitkisel yağ yüklendiğini ve Venedik’e doğru yola çıktığını gösterdi.

İNGİLTERE DENİZCİLİK AJANSI: GEMİ VE MÜRETTEBAT GÜVENDE

İngiltere Denizcilik Ajansı’nın sosyal medya hesabından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise Babu’l Mendeb Boğazı’nda Yemen açıklarında bir geminin hedef alındığı belirtildi. Açıklamada detay verilmeden, askeri yetkililerin zarar gören gemiye yardım ulaştırdığını ve gemi ile mürettebatının ‘güvende’ olduğu kaydedildi.

Öte yandan İsrail devlet televizyonu KAN da hedef alınan geminin İsrail’e gittiğini teyit etti. KAN’ın haberinde, “Husilerin Yemen açıklarında attığı füzeyle vurulan Norveç gemisi ‘Strinda’nın 4 Ocak’ta Usdud (Aşdod) limanına ulaşması bekleniyordu” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

Yemen’deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım’daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz’de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu. Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri ise 19 Kasım’da X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına tepki olarak, İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu.

Ardından Husiler, Babu’l Mendeb Boğazı’nda “Unity Explorer” ve “Number Nine” adlı iki İsrail gemisine insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısı düzenlemişti.

İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz’deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır’daki Süveyş Kanalı’nı kullanmayacağını belirtmişti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise 4 Aralık tarihinde X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Kızıldeniz’in güneyindeki uluslararası kara sularda üç ticari gemiye dört saldırı düzenlendiğini bildirmişti.

Kızıldeniz’in güneyinde ABD donanmasına bağlı “USS Carney” destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA’yı düşürdüğü ifade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x