Kirada yüzde 25 tartışması… Külliye noktayı koydu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, süre bitiminde yüzde 25 sınırının kesin olarak kaldırılacağına ilişkin haberlere düzeltme geçti. Başkanlığın açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in basına kapalı bir toplantıda, “düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceğini” ifade ettiğine dikkat çekildi ve bu sözlerin düzenlemenin kesin olarak uzatılmayacağı anlamına gelmediği belirtildi.

Öte yandan İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada bazı hesaplardan paylaşılan “Diyanet İşleri Başkanlığı Faiz Düzenlemesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ‘faiz almak da vermek de haram olmaktan çıkarılmıştır’ ibaresi yer aldı” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Yapılan açıklamada, 22 Haziran 2023 tarihinde ve 24 Haziran 2023 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’de böyle bir kararnamenin bulunmadığı ifade edilirken buna dair sosyal medya hesaplarından paylaşılan görsellerin de sahte olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Açıklama şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ‘Faiz Almak da Vermek de Haram Olmaktan Çıkarılmıştır’ İbaresi Yer Aldı” İddiası

Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan, “Diyanet İşleri Başkanlığı Faiz Düzenlemesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde ‘faiz almak da vermek de haram olmaktan çıkarılmıştır’ ibaresi yer aldı” iddiası doğru değildir.

22 Haziran 2023 tarihli 32229 sayılı ve 24 Haziran 2023 tarihli 32231 sayılı Resmi Gazete suretlerinde böyle bir kararnamenin bulunmadığı ve paylaşılan görselin sahte olduğu tespit edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x