Ekonomik Veriler Aşırı Isındı: Fırtına Öncesi Gibi Rakamlar…

Altın yeni haftaya rekorla başladı. İsrail’in Filistin’e uyguladığı şiddetin getirdiği risklerin de etkisiyle ons altın yaklaşık 5 ay aradan sonra 2 bin dolar seviyesini gördü. Orta Doğu’da çatışma ortamının yeni başladığı Ekim ayının ilk haftasında Ons fiyatı bin 810 dolar seviyelerindeydi. Ons altındaki yükseliş gram altında da rekor getirdi. Gram altın sabah saatlerinde bin 826 lirayı gördü.

Döviz piyasasına bakıldığında ise dolar bu sabah yeni bir rekor kırarak 28,25 liraya kadar yükseldi. Merkez Bankası’ndan aldığı bilgiyi kamuoyuyla paylaşan Ekonomist Remzi Özdemir yıl sonuna kadar dolar kurunun 30 TL’ye dayanmasının beklendiğini açıkladı. Bu sabah 28,25 liraya kadar yükselen dolar tahminleri alt üst etti.

Ekrem Açıkel ile Halkın Haberi Programında ekonomide yaşanan kriz niteliğinde verilere dikkat çekilirken, yanlış ekonomi politikaları sonrası gelinen noktayı gözler önüne serdi.

İşte Ekrem Açıkel’in yaptığı değerlendirmeler:

Türkiye ekonomisi son 3 yıldır ekonomik krizin pençesinde… Dünyada yaşanan gelişmeler sonrası Türkiye ekonomisi hazırlıksız yakalandı. Ekonomik veriler aşırı ısınmış durumda ve piyasalarda çıkan yangın büyüyerek devam ediyor.

Mehmet Şimşek halan bazı kentlerde sıcak para arayışında. Yabancı yatırım konusunda Türkiye için güçlü bir açıklama ise hala gelmedi. Var olan yabancı fonlarda Türkiye’den bir bir ayrılıyor. Euro bugün itibari ile 29,88 kuru oldu, güvenli liman altında ise altına yöneliş arttı ve bugün itibari ile 3 bin TL’yi geçti. Borsa da ise endeks 7 bin 730 puanlarda gelip gidiyor ve hali bir o kadar tatsız tuzsuz.

Halktv.com. tr yazarı Olcay Aydilek’in haberine dikkat çeken Açıkel, 2. yüzyılın 1. ödemesi olan köprü ve otoyol garantisi ödemelerinin en geç yarın yapılacağını ve 15 milyarlık bu zorunlu ödeme hazinenin bütçesinden yapılacağını belirterek gelinen noktaya dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x