Dünyanın ‘en yaşlı köpeği’ artık Bobi değil

Guinness Dünya Rekorları (GWR) yetkilileri, geçen yıl hayatını kaybeden ve 31 yaşında olduğu iddia edilen Bobi isimli köpeğe verilen ‘dünyanın en yaşlı köpeği’ unvanını geri aldı. Konuya ilişkin olarak 22 Şubat Perşembe günü açıklama yapan Guinness yetkilileri, Bobi’nin 31 yıldan daha uzun yaşadığına ilişkin kesin kanıt olmadığını kaydetti.

Reuters’ın aktardığına göre, Bobi’nin yaşıyla ilgili şüphelerini dile getiren bazı veterinerlerden gelen şikayetler üzerine GWR, Bobi’ye geçen şubat ayında verilen unvan hakkında resmi bir inceleme başlatmıştı. ‘Dünyanın en yaşlı köpeği’ unvanı verilen Bobi’nin 31 yıl, 165 günlük olduğu söylenmişti. Bu ise 1939’da 29 yıl, 5 aylıkken ölen Avustralya Çoban Köpeği’nden sonra dünyanın en uzun yaşayan köpeği rekorunu kırdığı anlamına geliyordu.

‘2008’DEN ÖNCE DOĞANLARDAN ÇİP İÇİN KANIT İSTENMİYORMUŞ’

Hayatını Portekiz’deki bir köyde geçiren Bobi, ekim ayında öldü. Geleneksel olarak çoban köpeği olarak kullanılan bu köpeklerin ortalama ömrü 12 ila 14 yıl arasında değişiyor.

Konuya ilişkin dün bir açıklama yapan GWR Rekorlar Direktörü Mark McKinley, Bobi’nin yaşıyla ilgili kanıtın Portekiz’deki resmi veri tabanından alınan mikroçip verisine dayandığını ancak 2008 öncesinde doğan köpekler için çip takma işlemi sırasında yaşıyla ilgili bir kanıt sunulmasının gerekmediğini ifade etti. Bobi’nin yaşıyla ilgili kanıt olarak kendilerine sunulan veteriner görüşünde de mikroçip verisinden yararlanıldığını belirten McKinley, Bobi’nin doğum tarihini kesin olarak ispatlayacak kesin bir kanıt olmadığını bildirdi. Kesin kanıt olmadığı için Bobi’nin bu unvanı elinde tutamayacağı kaydedildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x