Bankada Euro Biriktiren İçin Kritik Gün! 5 Yıl Sonra Bir İlk Yaşanacak

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) sıkılaştırma döngüsünü tamamlamasının ardından ilk faiz indirimini bu hafta perşembe günkü toplantısında gerçekleştirmesi bekleniyor.

AMB, art arda 10 artışın ardından faiz oranlarını ekim ayından bu yana sabit tuttu.

AB’de istikrarlı bir şekilde yavaşlayan enflasyonun ardından yapılacak faiz indiriminin euro bölgesi üzerindeki baskıyı hafifletmesi hedefleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın, Euro Bölgesi’nde enflasyonun zayıf ekonomik büyüme görünümünden daha az sorun teşkil etmeye başlamasıyla 6 Haziran’da gösterge faiz oranlarını yaklaşık 5 yıl sonra ilk kez düşürmesi bekleniyor.

Hazirandan sonra faiz indirimine devam edecek mi?

AMB’nin yarın gösterge faiz oranlarını yaklaşık 5 yıl sonra ilk kez düşürmesi beklenirken, ECB Yönetim Kurulu üyelerinin son açıklamalarda haziranda faizlerde olası ilk indirimden sonra ne olacağı konusunda önceden taahhütte bulunamayacağına işaret etmeleri dikkati çekiyor.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), faiz kararını yarın açıklayacak. ECB Yönetim Konseyi’nin refinansman, mevduat ve marjinal fonlama faizlerini 25 puanlık düşüşle sırasıyla yüzde 4,25, 3,75 ve 4,50’ye indirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Bu, hem refinansman faizi hem de marjinal fonlama faizi için Mart 2016’dan beri ilk indirim olarak kayıtlara geçecek. Mevduat faizi için ise Eylül 2019’dan bu yana ilk indirim olacak.

Son haftalarda AMB Yönetim Konseyi üyeleri tarafından yaygın bir şekilde yarınki toplantıda ABD Merkez Bankasından (Fed) önce harekete geçilerek faiz indirimine gidilmesi gerektiğine işaret edilirken, AMB Başkanı Christine Lagarde, haziran ayına kadar daha fazla netlik ve yeterli veri elde edileceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x