PKK ne zaman teslim bayrağı çekecek? Uzmanlar açıkladı

Türkiye 40 yıldır terör örgütü PKK ile mücadele ediyor. Özellikle AK Parti iktidarının 2002‘de yönetimi devralması ve savunma sanayiinde yerli silahların üretilmesiyle terör örgütüne ağır darbeler vuruluyor. Türkiye artık terörü kendi topraklarında değil, sınır ötesine düzenlediği operasyonlarla kaynağında yok etmeye başladı. Terörün kaynağı olan Suriye ve Irak‘a savaş uçakları, SİHA’larla hava harekatları düzenlenirken, Milli İstihbarat Teşkilatı da nokta operasyonlarıyla terör örgütünün sözde yöneticilerini tek tek etkisiz hale getiriyor. 

Dünyanın gündeminden düşmeyen yerli SİHA’lar sayesinde terör örgütü bitme noktasına getirilirken artık terör örgütü PKK‘nın ne zaman teslim bayrağı çekeceği konuşulmaya başlandı. CNN Türk’e konuşan güvenlik uzmanları “PKK ne zaman teslim bayrağı çekecek?” sorusunu cevaplandırdı. Uzmanlar, terör örgütünün vatandaşlarla ve dış güçlerle bağının kesilmesine dikkat çekerken, finans ayağı olmadan terör örgütünün hareket edemeyeceğini söyledi. 

15 TEMMUZ’DAN SONRA TOPYEKÜN MÜCADELE BAŞLADI

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra terör örgütü PKK ile topyekün bir mücadeleye girdiğini ve o günden bugüne PKK’nın üzerindeki baskıyı hiç kaldırmadığını belirten Ağar, “Bu baskıyı kaldırmamasının çok önemli sonuçları ortaya çıktı. Demografyayla, topografyayla bağı çok zayıfladı. ama bağını sadece terörist unsurlar üzerinden dağdaki teröristler üzerinden yürütmüyor biliyorsunuz sivil toplum örgütleri siyaset üzerinden devam ettiriyor. Toplumla olan bağını kopması lazım. Dağdaki terörist üzerinden bağını kopartıyorsunuz ama sivil toplum üzerinden veya siyasi partisi türevleri üzerinden veya işbirliği yaptıkları üzerinden bağı koparamıyorsunuz. Bu daha başka ve daha tehlikeli bir boyuta evrilmesine sebebiyet veriyor. Siyasallaşmasına sebebiyet veriyor. Toplumla olan bağını koparacaksınız. Toplum ona karşı bir destek sempati beslemeyecek.” dedi.

EN ÖNEMLİ NOKTA TOPOĞRAFYA VE DIŞ DESTEK

Türkiye’deki terörist sayısının önceden on binlerle ifade edilirken şu an 100’ün altına düştüğünü belirten Ağar, terör örgütünün bitirilmesi için en önemli noktanın topoğrafya ve dış desteğin kesilmesi olduğunu söyledi. Ağar, “Oradan da koparttığınız zaman kendi başına kalır mücadelenizi yaparsınız ve mücadeleniz kalıcı sonuçlar üretmeye başlar. Yani sizin karşınıza bir varlık bir mukavemet üretmekten ziyade bir yok oluş sürecine girer.” şeklinde konuştu.

“OPERASYONLAR SAYESİNDE SONLANMA SÜRECİ OLABİLİR”

Konuya ilişkin Gazeteci Güngör Yavuzaslan ise terör örgütünün teröristbaşı Abdullah Öcalan‘ın yakalanmasının ardından ağırlıklı olarak Suriye ve Irak’taki yapılanma faaliyetlerine devam ettiğini belirterek “Kısa vadede Türkiye’nin güvenlik operasyonları dışında örgütün sonlanması ya da kendini pasifize etmesi diye bir süreç yok. Ancak Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği güvenlik operasyonları Fırat Kalkanı, Zeytindalı ve Barış Pınarı buna örneklerdir. Türkiye’nin operasyonları sayesinde pasifize ya da sonlanma süreci olabilir.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE SINIRINDA BİR GÜVENLİK KORİDORU OLUŞTURDU”

Türkiye sınır ötesindeki terör kaynakların operasyonlarla ortadan kaldırıldığını söyleyen Yavuzaslan, “İşte kandil lokasyonuna doğru Türkiye sınırında bir güvenlik koridoru oluşturulmuş O durumda. Bu Türkiye’nin temel stratejisi yani terör örgütünü sınırın öbür tarafında sonlandırmak. Bu genişleyerek devam edecek. Türkiye özel kuvvet ve komando operasyonlarıyla burayı tutarak sınırında bir güvenlik bölgesi ve nihai olarak da Kandil’deki kampları kontrol etmek temel stratejisi. Kandil’in kontrol edilmesi terör örgütünün beyliğinin ortadan kalkması demek.” dedi.

Yavuzaslan, en önemli hususun ise terör örgütünün finans ayağı olduğunu para olmadan örgütün hareket edemeyeceğini söyledi. 

TÜRKİYE 15 TEMUZ’DAN SONRA STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’nin teröre karşı yeni bir rota çizdiğini ve yeni bir stratejiye döndüğünü söyleyen Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ ise şu şekilde konuştu;

 Bu döndüğü strateji terörü kaynağında yok etmek yani bataklıkta sinek avlamaktansa, bataklığı kurutmak en doğru mantık. Oralarda gidip Bilfiil alan oluşturmak yer oluşturmak üst bölgesi kurmak ve orada coğrafyadaki hakimiyeti daim kılmak. Önceden yapacağın operasyon ve Harekat gizliliğini kaybettiği için bir anlamı kalmıyordu ve siz o bölgeyi terk ettikten sonra örgüt bildiği ihaneti aynı coğrafyada uygulamaya devam ediyordu. İşte bu kısır döngü bu yeni konsept değişikliğiyle yıkıldı.

Nasıl Mehmetçik önemli operasyon ve harekatlar gerçekleştirdi ki Pençe bunların başında gelir. İşte o bölgeye giden Mehmetçik, girdikten sonra o bölgeye çıkmadı. Üst Bölgesi kurdu ve o alanda terörist faaliyetleri asla müsaade etmedi.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x