Mısır Dışişleri Bakanı, Kolombiya ve Hollanda Dışişleri Bakanları ile Gazze Şeridi’ndeki gerilimi görüştü

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva ve Hollanda Dışişleri Bakanı Hanke Bruins Slot ile “Gazze Şeridi’ndeki gerilimi” görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Şukri, Leyva ve Slot ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gazze’deki gerilime yönelik son gelişmelerin ele alındığı görüşmede Şukri, mevkidaşlarına dün Mısır’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Kahire Barış Zirvesi” hakkında bilgi verdi.

Görüşmede ayrıca, “Sivillerin korunması, gerilimin durdurulması ve insani yardımların sürdürülebilir bir şekilde bölgeye gönderilmesine yönelik uluslararası çabaların koordine edilmesinin” önemi vurgulandı.

İsrail- Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1873’ü çocuk, 1023’ü kadın olmak üzere 4 bin 651 kişinin öldüğünü, 14 bin 245 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 18 gazeteci yaşamını yitirmişti.

İsrail- Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 24 Hizbullah üyesi ile biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x