Marketlerde Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor: Üreticiden Markete Fiyatı En Çok Artan Ürün Limon Oldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kasım ayı üretici ile market arasındaki fiyat değişimlerini, bu değişimlerin nedenlerini, aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişimlerini değerlendirdi. Kasım ayında marketlerde 37 ürünün 29’unda fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı görüldü.

Kasım ayında markette 37 ürünün 29’unda fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı görüldü.

Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkının en fazla olduğu ürün yüzde 548,1 ile limon oldu. 

Bayraktar, limondaki fiyat farkını yüzde 423,6 ile portakalın, yüzde 359,1 ile mandalinanın, yüzde 305,4 ile kuru soğanın, yüzde 265,3 ile marulun ve yüzde 215,4 ile yeşil soğanın takip ettiğini söyledi.

Üreticiden markete limon 6,5 kat, portakal 5,2 kat, mandalina 4,6 kat, kuru soğan 4,1 kat, marul 3,7 kat ve yeşil soğan 3,2 kat fazla fiyata satıldı.

Üreticide 2,10 TL olan limon, markette 13,61 TL’ye, 4,50 TL olan portakal 23,50 TL’ye, 4,50 TL olan mandalina 20,66 TL’ye, 3,50 TL olan kuru soğan 14,19 liraya, 5,86 TL olan marul 21,41 liraya, 7,71 TL olan yeşil soğan 24,33 liraya satıldı.

Kasım ayında marketlerde 37 ürünün 29’unda fiyat artışı, 6’sında fiyat azalışı görülürken, 2 üründe fiyat değişimi yaşanmadı.

Kasım ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 69,2 ile salatalık oldu. Salatalıktaki fiyat artışını yüzde 62 ile kabak, yüzde 39,5 ile zeytinyağı, yüzde 38,5 ile antepfıstığı, yüzde 31,5 ile yeşil soğan takip etti.

Markette fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 17,2 ile limon oldu. Limondaki fiyat düşüşünü yüzde 11,8 ile marul, yüzde 11,5 ile domates ve kırmızı mercimek, yüzde 2,5 ile elma izledi.

Kasım ayında üretici bazında 29 ürünün 13’ünde fiyat artışı olurken, 7’sinde fiyat düşüşü görüldü. 9 üründe ise fiyat değişimi olmadı.

Geçen ay üreticide 7,71 lira olan marulun fiyatı yüzde 24,1 azalışla 5,86 liraya düştü. Maruldaki fiyat düşüşünü yüzde 21,1 ile domates, yüzde 14,2 ile kuru fasulye, yüzde 11,2 ile kuru soğan ve yüzde 2,2 ile ıspanak izledi.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 113,8 ile salatalıkta görüldü. Salatalıkta fiyat artışını yüzde 76,1 ile patlıcan, yüzde 54,8 ile kabak, yüzde 31,6 ile elma ve yüzde 25,1 ile zeytinyağı takip etti.

Üretici fiyat değişiminin nedenleri arasında, marulda kasım ayında yaşanan arzdaki dönemsel yoğunluk fiyatların düşmesine neden oldu. Kuru fasulyede talepte yaşanan düşüş fiyatlarda gerilemeye sebep oldu.

Tarım Kredi Kooperatifleri kuru soğanda alım fiyatını 9 lira olarak açıkladı. Ziraat Odalarından alınan bilgilere göre, Tarım Kredi Kooperatifleri alım kotasını az miktarda belirleyip, kotalar doldu gerekçesiyle alım yapmadığını açıklayan Bayraktar, kuru soğanda rekoltenin fazla olması, kısıtlı ihracat nedeniyle alım satımların rahatlamaması, üretici fiyatının kilogram başına 3 buçuk liraya kadar gerilemesine neden olduğunu belirtti ve şöyle söyledi: 

Kuru soğan üreticilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin açıkladığı fiyattan ürünün tamamını almasını ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmasını bekliyor.

Domateste ürün rekoltesinde görülen artış ve seralarda üretimin başlamasıyla arzın artmasının, fiyatların gerilemesine neden olduğu açıklanırken, salatalık, kabak, patlıcan, sivri biberde arzdaki azalmaya bağlı fiyat artışı yaşandı.

Zeytinyağında yeni sezonun başlaması ve bu yıl zeytinde ‘yok yılı’ olması nedeniyle girdi fiyatları, lojistik, işçilik gibi maliyetlerdeki artış, zeytinyağı fiyatlarını yükseltti.

TARİŞ 0,5 asit zeytinyağı alım fiyatını 275 lira olarak açıkladı. TARİŞ’in alım fiyatı piyasa fiyatlarını etkiledi. Bu ay zeytinyağı üretici fiyatı TARİŞ’in alım fiyatının altında kaldı.

Limon üreticisinin mağduriyeti devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Mersin’de yaşanan dolu hadisesi sonrası mayer limonda alım satım tamamen durdu.

Aydın cinsi limonda hasat başladı ancak üreticilerimiz ürününe alıcı bulamıyor. Piyasanın canlanması ve narenciye ürünlerinin dalında kalmaması için üreticilerimiz kamu tarafından müdahale alımı yapılmasını bekliyor.

Elmada hasadın tamamlanması ve ürünün soğuk hava deposuna girmesi fiyatlarda artışa neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x