Hollanda’da başbakanlığa göz kırpan Wilders’ten Erdoğan karşıtı açıklama: Türk seçmene seslendi

Kasım ayında yapılan seçimlerde partisi PVV ile zafer kazanarak gündem olan göçmen karşıtı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders sosyal medya üzerinden Türk seçmene seslendi…

Bu yılın ortalarında Türkiye’de yapılan seçimlerden sonra Hollanda’da yaşayıp Recep Tayyip Erdoğan’a oy veren seçmene tepki gösteren Wilders, bu seçmenlere “güle güle” demişti.

Hollanda’da halen yeni hükümet ve başbakanlık için görüşmeler devam ederken dün gece Wilders eski adıyla Twitter olarak bilinen X’teki resmi hesabından açıklamalarda bulunarak üstü kapalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi. Wilders, “Türkiye’de laikliği destekleyen” vatandaşlar tarafından seçilecek yeni bir lider çağrısında bulundu.

Wilders, “Hollanda’da seçimleri kazandım. Ve laikliği ve Kemalizmi destekleyen Türk vatandaşlarının bir sonraki seçimleri kazanabilecek yeni bir lider seçmelerini diliyorum” ifadesini kullandı.

Uzun süredir Hollanda’ya Müslüman göçünün sınırlandırılması çağrısında bulunan ve daha önce Erdoğan’a sert sözler ifade eden Wilders, “Türkiye’ye daha fazla Arap akınını durduran, Türk kadınlarını koruyan, işçi sınıfını destekleyen ve yolsuzluğu durduran” yeni bir Türk lider çağrısında bulundu.

Türkiye’de bir sonraki cumhurbaşkanlık seçiminin 2028 yılında yapılması planlanırken, seçimden sonra ana muhalefet partisi CHP’nin üst yönetimi değişerek Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine Özgür Özel gelmişti.

WILDERS MAYIS SEÇİMLERİ SONRASINDA NE DEMİŞTİ?

Mayıs ayındaki seçim döneminde Türkiye ile ilgili paylaşımlarını artıran Wilders kişisel X hesabında Felemenkçe olarak, “Haftalardır, Erdoğan’ın boğucu İslamcı rejiminden büyük ölçüde acı çeken ve gerçekten daha fazla kişisel özgürlük için can atan Türkiye’den laik Türklerden pek çok mesaj alıyorum. Kalbim onlar için kanıyor. Onlarla onların Türkiye’sinde buluşmak, destek olmak ve onlara hitap etmek isterdim ama ne yazık ki onlar ve benim için tehlike çok büyük” yorumunu yapmıştı.

Wilders, “Geçen hafta Hollanda’da İslamcı Erdogan’a oy veren Türklerin Türkiye’ye gönderilmesini önermiştim. Oylarının feci sonuçlarını KENDİLERİ DE yaşayabilsinler diye. Türkiye’deki Türklerden çok destek geldi. Aşağıdaki mesaj tek başına neredeyse 5 milyon kez görüntülendi” diye yazmıştı.

Bu mesajla birlikte Wilders kendi açıklamalarıyla ilgili Türkçe haberleri paylaşarak “Diktatör Erdoğan’ı ve onun Türkiye’deki, Hollanda’daki ve dünyanın herhangi bir yerindeki İslamcı seçmenlerini küçümsüyorum. Kemalizmin laik Türkiye’sini vahşice katlettiler. Bununla birlikte, İslamcılıktan nefret eden ve sadece laik bir Türkiye’de normal ve özgür bir yaşam isteyen tüm Türkleri destekliyorum!” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x